Skip to main content

ПРОГРАМА РЕІМБУРСАЦІЇ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ “ДОСТУПНІ ЛІКИ”


У квітні 2017 року Уряд України розпочав програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки», яка  дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність лікарських засобів.

Перелік захворювань, на які розповсюджується програма «Доступні ліки» Реімбурсація лікарських засобів (повне або часткове відшкодування державою їх вартості) здійснюється для лікування в амбулаторних умовах:

 • серцево-судинних захворювання;

 • цукровий  діабет II типу ;

 • розлади психіки та поведінки;

 • епілепсія;

 • бронхіальна астма;

 • нецукровий діабет;

 • хвороба Паркінсона;

 • профілактика інсультів та інфарктів;

 • ХОЗЛ (хронічні обструктивні захворювання легень).

п.5 Порядку реімбурсації лікарських засобів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 р. 854

Чому сааме ці категорії захворювання?

Саме ці хвороби найбільше впливають на показники смертності населення України або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Національна служба здоров’я України з 1.04.2019 року адмініструє програму  “Доступні ліки” і напряму відшкодовує аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за рецептом.

Програма реімбурсації «Доступні ліки» постійно розширюється новими препаратами.

31 жовтня 2022 року набрав чинності оновлений Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, який затверджений наказом  Міністерства охорони здоров’я України  від 27 жовтня 2022 року № 1931.

З відповідним Реєстром ліків можна ознайомитись за посиланням.

Даний Реєстр ліків містить всю необхідну інформацію для пацієнта, а саме торгову назву препарату, діючу речовину, форму випуску, дозування, кількість в упаковці, та тип відшкодування (безоплатно або з доплатою із зазначенням розміру доплати).

Існує міф, що у програмі “Доступні ліки” беруть лише найдешевші препарати вітчизняних виробників. Це не правда. Всі лікарські засоби, які беруть участь в програмі зареєстровані в Україні і пройшли необхідні процедури експертизи перед їх державною реєстрацією. В Реєстрі містяться препарати, як і вітчизняного, так і іноземного виробництва. Нагадуємо, що участь в програмі з боку фармацевтичних виробників є добровільною. Виробник самостійно подає заяву до Національної служби здоров’я України для включення лікарського засобу власного виробництва до Реєстру реімбурсації.

Питання, що найчастіше виникають у пацієнтів:

Як отримати ліки за електронним рецептом
 • Зверніться до лікаря (терапевта, педіатра або сімейного лікаря), з яким укладено декларацію, та отримайте електронний рецепт.
 • Завітайте до аптеки з позначкою «Тут є Доступні ліки».
 • Отримайте ліки безоплатно або з частковою доплатою за е-рецептом.

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

Як отримати електронний рецепт на відшкодування вартості ліків за програмою «Доступні ліки»

Покрокова інструкція

Крок 1. Пацієнт записується та приходить на прийом до лікаря, з яким у нього укладена декларація.

Важливо! Пацієнт має звернутися саме до свого лікаря. 

Якщо ви ще не підписали декларацію, це варто зробити. Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» буде неможливо.

При цьому, у разі наявності хронічного чи затяжного захворювання або необхідності продовження лікування за попередньо встановленим діагнозом та схемою лікування при зверненні пацієнта засобами телекомунікаційного зв’язку (телефон, електронна пошта, месенджери – в залежності від того, який спосіб зв’язку з лікарем погоджено) лікар має право виписати рецепт без проведення особистого прийому такого пацієнта.

Крок 2. Лікар проводить прийом і виписує е-рецепт.

Крок 3. Під час виписування електронного рецепта лікар разом з пацієнтом мають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації є актуальним і належить пацієнту. Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера.

У разі, якщо номер телефону не належить пацієнту або у пацієнта змінився номер телефону, інформацію про це потрібно оновити. Змінити номер телефону можна через електронну форму на сайті НСЗУ у розділі “Громадянам” https://nszu.gov.ua/gromadyanam. Подати запит може як пацієнт самостійно, так і лікар на прохання пацієнта. 

Крок 4. Після перевірки номера телефону лікар виписує е-рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

Крок 5. На мобільний телефон пацієнта приходить СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці.

Зміст СМС: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

Пацієнтам, які не користуються телефоном, а їх декларація укладена без телефону, лікар випише е-рецепт та одразу надрукує його пацієнтові у вигляді інформаційної пам’ятки. Вона міститиме номер рецепту та код підтвердження, а також інформацію про виписані ліки та спосіб їх застосування.

Пацієнтам, яким прийшло СМС на телефон, на їх прохання лікар також може надрукувати цей рецепт у вигляді інформаційної пам’ятки.

Крок 6. Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі «Доступні ліки». 

Крок 7. В аптеці пацієнт повідомляє працівникові аптеки 16-значний номер рецепта будь-яким доступним шляхом: диктує усно, надає надруковану інформаційну пам’ятку або записку із виписаним на неї номером рецепта, показує увімкнений екран свого телефону з відкритим СМС тощо.

Крок 8. Фармацевт пропонує пацієнту наявні лікарські засоби на вибір – спочатку безоплатні, а потім з доплатою.

Крок 9. Далі пацієнту потрібно переконатись:

 • чи є в наявності саме те торговельне найменування лікарського засобу і виробництва, яке бажає отримати пацієнт?
 • чи кількість лікарського засобу запропонована в повному обсязі?
 • чи буде доплата за обраний лікарський засіб і в якому розмірі?
 • якщо так, чи згоден пацієнт доплачувати таку суму?

Важливо! Якщо відповідь на одне або декілька запитань наведених вище «ні», то пацієнт не повинен називати або показувати фармацевту 4-значний код підтвердження.

Крок 10. У разі, якщо пацієнта все влаштовує, він називає код підтвердження, якщо необхідно, здійснює доплату, а фармацевтичний працівник накладає електронний підпис. Все, рецепт погашено. Після цього пацієнт отримує призначені ліки.

Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати

Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Також наявність препарату у програмі залежить від рішення про його участь від виробника – він має подати заявку для включення свого препарату до Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації.

Реєстр ліків є у вільному доступі на сайті МОЗ, та містить, зокрема, інформацію про тип відшкодування (безоплатно або з доплатою із зазначенням розміру доплати).

З відповідним Реєстром ліків можна ознайомитись за посиланням.

https://moz.gov.ua/article/ministry-mandates/nakaz-moz-ukraini-vid-27102022–1931-pro-zatverdzhennja-reestru-likarskih-zasobiv-jaki-pidljagajut-reimbursacii-za-programoju-derzhavnih-garantij-medichnogo-obslugovuvannja-naselennja-stanom-na-20-zhovtnja-2022-roku?preview=1

Якщо у аптеці, куди звернувся пацієнт, відсутні ліки відповідно до електронного рецепту

Якщо у даній аптеці немає саме того лікарського засобу, який бажає отримати пацієнт, він не називає код підтвердження рецепта, і має змогу

– зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку;

–  звернутись в іншу аптеку;

– обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

Де пацієнт може отримати ліки за є-рецептом

Пацієнт може отримати ліки за е-рецептом у будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з НСЗУ, без прив’язки до місцевості, де цей рецепт був виданий, чи місця проживання пацієнта. Наприклад, якщо пацієнтові виписаний е-рецепт в Києві, то отримати ліки за ним можна і в Одесі.
Шукайте наліпку “Тут є Доступні ліки”.

Скористатись програмою “Доступні ліки” можуть також мешканці тимчасово окупованих територій