Skip to main content

Що потрібно знати про кліщів

Зараз настав найнебезпечніший період, коли кліщі найбільш активні у весняні теплі сонячні дні. В цей період необхідно пам’ятати, що кліщі можуть напасти у затінених місцях саду або лісу, в густих заростях трави тощо.

Тому треба дотримуватися чітких правил щодо попередження укусів кліщів:

-скористайтеся засобом для захисту від кліщів (аерозолі), якщо ви перебуваєте  на природі тривалий час, необхідно використовувати засіб повторно;

-одягайте закритий одяг та взуття, не заходьте густі зарості трави та  чагарники. 

– регулярно оглядайте себе та дитину, а після повернення додому також ретельно при яркому освітленні перевірте тіло, починаючи огляд знизу догори

від лінії шкарпеток до лінії волосяного покриву на голові, уважно перевірте волосся та шкіру голови;

– витрусіть та попрасуйте одяг;

-також, якщо брали з собою на прогулянку  домашню тварину, її теж требя оглянути.

 Напад кліща неможливо помітити одразу тому що він виділяє анестезуючу речовину разом із слиною під час укусу. Біль з’являється лише через декілька годин.

Якщо ви помітили кліща на собі або на дитині краще звернутися до найближчого травмопункту або медзакладу, але якщо такої можливості немає кліща можна  витягти самостійно.

Зараз є спеціальні пристрої для видалення, але підійде й  пінцет. Кліща треба захопити як можна ближче до шкіри та викручувати за ходом стрілки годинника. Може статися, що в шкірі залишиться частка, в такому разі треба звернутися до лікаря.  Місце укусу потрібно продезінфікувати йодом або будь-яким іншим антисептиком. Якщо комаху зняли швидко, швидше за все вона не встигла розповсюдити захворювання.

Але кліща бажано здати на аналіз в найближчу санепідемстанцію. Аналіз може показати, чи був заражений  кліщ. Але це не допоможе дізнатися – чи передалася інфекція. Тому починаючи з 10-го дня після укусу, варто здати аналіз крові ПЛР для виявлення бореліозу. Тільки через 3 тижні можна здавати імуноглобуліни М до бореліозу. 

Результати аналізу повинен розшифрувати лікар-інфекціоніст.

Також потрібно спостерігати за станом здоров’я та місцем укусу після видалення кліща

У разі появи будь-яких ознак захворювання (підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості в місці укусу на шкірі) необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Більш детально про наслідки укусу кліща можна ознайомитись тут .